Návštěva brněnského divadla Polárka

V úterý 14. března jsme se s žáky 2. stupně vypravili do divadla Polárka v Brně na představení Tobiáš Lolness podle stejnojmenné knihy od francouzského spisovatele Timothéa de Fombelle. Ve skutečnosti jde o knihy dvě, Život ve větvích a Elíšiny oči, kde se na více než šesti stech stranách odehrává dobrodružný příběh chlapce, který měří přibližně jeden milimetr a žije na obrovském stromě, který on i další obyvatelé vnímají jako svoji planetu. V ději plném zvratů jsou odkryty otázky, které řešíme i my, lidé o něco větší a žijící na planetě Zemi. Stejně jako hlavní hrdina Tobiáš se s obavou díváme na to, jak někteří naše místo pro život nešetrně využívají a nedbají toho, že celou planetu mohou zničit. Pozorujeme diktátory, kteří vládnou pevnou rukou, hlásají dezinformace a zbavují se svých kritiků a politických vězňů v lágrech. Známe z dějin případy, kdy byl jeden národ očerňován tak, aby jím všichni opovrhovali nebo se ho báli. Zmenšený svět Tobiáše Lolnesse jakoby nám nastavil zrcadlo našeho vlastního světa.

Představení nebylo vůbec jednoduché, spousta postav a dějových odboček byla vyprávěna jen v náznacích, jindy chybělo vysvětlení úplně. Navíc se celý děj neodehrával v časové posloupnosti, a tak leckterý mladý divák odcházel z divadla s otázkou: „O čem to vlastně celé bylo?!“

To jsme důkladně probrali následující den ve škole a ukázalo se, že se naši žáci dokážou poprat i s takovým náročným divadelním kusem a v příběhu se zorientovali velice dobře. I tak si možná příště raději dopřejeme nějakou oddechovku, u které bychom si méně lámali hlavu a více se zasmáli.