• reditelstvi@zsnezne.cz
  • 566 664 620
Rok 2015
Oslavy vzniku Československé republiky

Oslavy vzniku Československé republiky

Letošní rok si naše země připomíná stoleté výročí vzniku samostatného Československého státu. Ani naše škola nemohla chybět u tak důležitého jubilea a zapojila se do oslav. Spolu se žáky jsme si školu vyzdobili a povídali si o tom, jaké to asi v prvním desetiletí nově vzniklé republiky bylo. Samozřejmě jsme nezapomněli na našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Seznámili jsme se s jeho životem a filosofií a zjistili jsme, že především jeho myšlenky o morálce byly velmi nadčasové. Děvčata z 6. a 7. ročníku upekla oblíbené Masarykovo cukroví, ke 100. narozeninám naší republiky jsem vytvořili mimořádnou edici poštovních známek a připojili jsme se k celorepublikové akci zasazení lípy svobody. Oslavy pak završil v pátek 26. října projektový den s názvem První republika. Tento den se žáci společně s učiteli oblékli do národních barev, někteří si hrdě namalovali tváře českou vlajkou a těšili se, jak si dnešní den užijí. První setkání probíhalo v tělocvičně, kde byly děti rozděleny do deseti skupin od 1.-9. třídy. Skupiny postupně procházely jednotlivými stanovišti s tématy týkajícími se První republiky. Žáci tak měli možnost shlédnout krátký dokument o dnu, kdy vzniklo Československo, dále přiřazovali podobizny prezidentů k jménům a datům, kdy za dlouhých 100 let vládli, zopakovali si, co jsou státní symboly a skládali slova hymny, oblékali si modely, připomínající módu první republiky, vyráběli trikoloru, porovnávali život ve městech a na vesnicích té doby, skládali recepty na dobová jídla, dozvěděli se o významných ženách (E. Junková, H. Podolská atd.), vyráběli vlaječky, skládali pečeť i vlajku a samozřejmě se nezapomnělo ani na prvního československé prezidenta T. G. Masaryka, o němž žáci shlédli poutavý dokument a v parku uctili jeho památku zpěvem hymny a položením květiny u jeho sochy. Po náročném dni, nabitém informacemi a zážitky, nám výborné švestkové knedlíky ze školní jídelny, které miloval i „tatíček Masaryk“, přišly velice k chuti. Věřím, že den plný dějepisu, nebyl ani trochu nudný a nezáživný, naopak, že se povedl a žáci si z něj odnáší pocit hrdosti, vlastenectví a pýchy k vlastnímu národu. Mgr. Tereza Žáková a Mgr. Lenka Bartoňová

Více obrázků naleznete ve fotogalerii.