Rok 2015
Návštěva z Anglie

Návštěva z Anglie

Hned druhý školní den v roce 2018 zažili žáci a žákyně 4. – 9. třídy netradiční den, protože naší školu navštívila anglická rodina / Ruby, Macie, Elaine Mitchellovy /! Během tohoto netradičního dopoledne se naši žáci podrobně seznámili s tím, jak probíhají tradiční Vánoce ve většině anglických rodin.

Nejmenší děti se naučili několik nových slovíček, ochutnali vánoční puding / jedná se o anglický vánoční pokrm ze sušeného ovoce a s naším pudinkem nemá nic společného/. Přínosem pro ně bylo i slyšet mluvit rodilé mluvčí. Dětem se hodina líbila.

Potom přišli na řadu šesťáci a sedmáci. Ti se naučili, jak reagovat, když je někdo pozdraví, zeptá se na jméno apod. V praxi zjistili, že Angličané jsou oproti nám velice zdvořilí, skoro za každou větou od nich můžete slyšet děkuji nebo prosím. Vánoční puding ochutnali i oni. Protože jsou ale starší, tak jsme jim to nepatrně ztížili. Měli dvěma slovy popsat, jak jim puding chutnal. Zvládli to ale na výbornou! Velmi je zaujala i nová rocková verze koledy Rolničky, rolničky.

Ti nejstarší rozuměli už většině slovíček a měli i dotazy na Macie s Ruby. Teď již například ví, že v Anglii nosí děti uniformu celý rok, jen jeden den před Vánoci smí přijít ve vánočním overalu či svetru /např. svetr s norským vzorem bývá oblíbený anebo vtipný rolák se Santou apod./ Také se dozvěděli, že ve Velké Británii nepečou cukroví, jen tzv. Mince pies – koláčky se sušeným ovocem. Nebo že chystají Santovi svačinku ve formě sklenice mléka a právě mince pies. I oni měli možnost otestovat vánoční puding a měli ho ovšem popsat dvěma delšími větami! Nakonec jsme poslouchali královnin obvyklý vánoční projev a zazpívali jsme si koledy.

Našim anglickým přátelům se ve škole líbilo, byli rádi, že se mohli podívat do naší školy a něco nového děti naučit. Těšíme se na jejich příští návštěvu, protože tuhle jsme si všichni do jednoho opravdu užili!

Veronika Buchtová, 9. ročník

Více obrázků naleznete ve fotogalerii.