PROJEKT – POVÍDKY OTY PAVLA

V hodinách českého jazyka v 9. ročníku jsme se věnovali projektu zaměřenému na spisovatele Otu Pavla. Přečetli jsme jeho povídku Kapři pro wehrmacht a začátek povídky Smrt krásných srnců, kterou jsme následně dodívali ve filmovém zpracování.

Texty povídek jsme využili k souhrnnému opakování, ať už pravopisných jevů, mluvnice, literárních pojmů. Zopakovali jsme například slovní druhy i jejich kategorie, větné členy, některé literární termíny jako třeba přirovnání, kontrast, hyperbolu a další. Když jsme na slepé mapě hledali místa, jež se objevila v textu, došlo i na zeměpis. Podle líčení v textu jsme nakreslili buštěhradský rybník spolu s pivovarem a vysokými topoly.

Zapojili jsme fantazii a napsali vlastní texty, třeba reklamní sdělení pro tatínka hlavního hrdiny, který pracoval jako podomní prodejce vysavačů firmy Electrolux. Někteří žáci napsali krásná vypravování na téma “co by se mohlo stát oběma chlapcům, kteří museli nastoupit do koncentračního tábora”. Z obou textů běhá mráz po zádech. Jiní si zopakovali úřední dopis a představili si, jak by mohl vypadat povolávací příkaz pro chlapce.

A tady je malá ochutnávka slohových prací:

Vypravování (vymysli epizodu, která se mohla chlapcům stát v koncentračním táboře):

autor: Barča Humlíčková

Bylo těžké se rozloučit s mámou, tátou i s Otou, ale byl jsem rád, že se mnou jde Jirka, nebyl jsem na cestě sám. Čím víc jsme se vzdalovali, tím víc to bolelo Budou mi chybět!

Tu dlouhou cestu jsme nešli sami, bylo s námi spoustu stejně starých kluků. Cesta ubíhala pomalu, bál jsem se, co bude dál, nevěděl jsem, jestli Jirka bude se mnou.

Dva kluci přede mnou se začali pošťuchovat, přidali se k nim dva další a strhla se bitka, tekla krev, jeden strážník si toho všiml, přišel k nim a zavolal si pomoc. Snažili se je odtrhnout od sebe, dalo jim to zabrat, ale povedlo se.

Jeden měl roztrhlé obočí a rudé oko, kolem kterého se začala dělat modřina. Druhý se držel za břicho a po chvilce hodil kufr do příkopu, říkal, že ho bolí hlava a trochu břicho. Třetí měl fialovou ruku a nejspíš ji měl zlomenou, byla divně zkroucená. Čtvrtý neměl jeden zub, tekla mu krev z pusy a nosu, měl také monokl na oku. Všechny čtyři kluky odvedli jinam. A pak se ozval výstřel –  jeden, druhý, třetí a čtvrtý.

autor: Patrik Uher

První den

Když jsme nastoupili do tábora, tak nás překvapil největší esesman. Jen Huga viděl, tak se na nás široce usmál. Hned nás odvedli na místo, kde máme spát. Je to škaredá palanda. V místnosti je ještě mnoho takových postelí.

Druhý den

Vzali nás na stavbu nového letiště. Byli jsme bosí a nevyspalí. Dali nám lopaty a řekli: “Makej, Žide!” A začali se velice řehtat. Hugo do mě klepl a do ucha mi pošeptal: “Vidíš tu zrůdu, co si říká člověk?” Souhlasně jsem zakýval hlavou. A dali jsme se do práce. Pracovali jsme asi dvě hodiny, pak se ozval výstřel. Muž padl na zem a začala panika.

Všichni začali utíkat, ten nejvyšší začal křičet a mávat. Asi to byl nějaký nový styl znakové řeči. Jeho poskoci začali pálit do nás. Jedna střela mi škrábla ucho a Huga trefila do hrudi. Když to skončilo, vzali mne zpět do tábora.

Tak už jsem jenom jeden.

Úřední dopis (vymysli, jak asi vypadal dopis, který dostala rodina Popperových):

autoři: Jirka Paclík a Eliška Blahová

Jan Novák

Žižkova 15

592  09 Praha

 

Leo Popper

Buštěhrad 15

604 02 Buštěhrad

 

  1. ledna 1942

Vážení rodiče Popperovi,

oznamujeme Vám, že Hugo a Jiří musí nastoupit do koncentračního tábora dne 16. ledna v 15:00 hodin na Hlavním nádraží. Každý si s sebou může vzít kufr, který nesmí přesahovat víc jak 20 kg.

 

S pozdravem

Jan Novák

 

autor: Aleš Bukáček

Aleš Beerhaus

Kartöfenschlinge 11

786 56  Köln

 

Pan a paní Popperovi

Buštěhrad 16

345 87

 

  1. února 1942

Povolávací příkaz

 

Milí zákonní zástupci Huga a Jiřího Poppera,

Vaši synové musí pracovat pro naši zemi. Připravte je k odsunu na den 15. 2. 1942 na Hlavním náměstí v Buštěhradě.

Každá osoba má povolen kufr o max. objemu 20 kg. Kufr nesmí obsahovat: žádné nástroje, žádné zbraně ani jiný kontraband.

 

S pozdravem

Aleš Beerhaus

 

Reklamní sdělení (vymysli řeč, díky které zaručeně prodáš vysavač značky Elektrolux):

autor: Dominik Šefčík

Elektrolux je budoucnost sama! Už vás nebaví používat Vaše staré rozbité koště a zametat nepořádek, který se špatně vynáší? Nás taky ne! Proto tu pro Vás máme nejlepší stroj této doby! Vysavač Elektrolux vysaje i to, co Vaše koště nezamete! Písek? Není problém. Hlína? Také bez problému! Kupujte teď a za pouhých 999 Kč bude Váš! A pokud objednáte ihned, dostanete sadu násad zdarma. A to se vyplatí!!!

autor: Vašek Kalina

Dámy a pánové,

Přemýšlíte nad koupí nového elektrospotřebiče? Tak se přidejte a pozorujte, co všechno dokážou ty naše! A pokud chcete sami vyzkoušet, stačí říci a můžete se do toho pustit. Pokud se Vám naše zboží líbí a chcete ho, stačí zde podepsat a zaplatit zálohu! (Peníze nevracíme.)