Legiovlak Jihlava

V úterý 6. 10. 2015 navštívili žáci 2. stupně Legiovlak v Jihlavě. Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku a jeho cesta skončí až v roce 2020. Legiovlak pomáhá veřejnosti a především mládeži obnovovat povědomí o čs. legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, zdravotního, štábního, obrněného a dvou vozů plošinových. Odborný výklad poskytují školním třídám průvodci v replikách legionářských stejnokrojů, kteří exkurzi provedou jednotlivými vagony a odpoví na případné dotazy. Pro žáky byly v rámci expozice připraveny pracovní listy a další materiály. Po prohlídce Legiovlaku naši žáci ještě navštívili v jihlavském muzeu zajímavou výstavu Igráček.

Legiovlak Jihlava 011