ERASMUS AKCE
Africká kultura

V minulém týdnu navštívili ZŠ Sněžné dva Afričané pocházející z Konga. Některé děti viděly černochy poprvé v životě, a tak jsme byli všichni ve velkém očekávání, jaké to setkání bude. A musím říci, že bylo úžasné.

Nejprve nám vyprávěli, že jejich děti chodí do školy pouze, pokud na to jejich rodiče mají peníze. Děti chodí do školy 5 km pěšky a cesta je mnohdy nebezpečná. V mateřské školce je 60 dětí na jednoho učitele, ve škole 100 dětí na jednoho učitele, přesto prý všichni dávají pozor a chovají se slušně. Pokud ne, dostanou ve škole výprask nebo jsou za trest hodinu na slunci. Doma prý dostanou druhý výprask a musí psát 500krát, jak se mají ve škole chovat. Po třech přestupcích je ze školy vyloučí a do školy již chodit nesmí, což je pro ně tragédie, protože ví, že se nenaučí číst, psát a francouzský jazyk a nebudou tak moci pracovat, nevydělají si peníze a sen o lehčím životě se jim rozplyne.

Proto je největším přáním afrických dětí chodit do školy a mít svoji učebnici. Do školy se prý všichni každý den moc těší.

Ve škole nemají svačinu ani oběd, ten dostanou až doma. To, co maminka uvaří, sní. Nic se nevyhazuje. Kaše, kterou mnohdy dostanou, je prý v břiše jako beton, aby vydržely do druhého dne bez jídla.

Po obědě běhají celé odpoledne venku a hrají fotbal, lyžovat prý neumí, protože nemají sníh. Ani plavat neumí, když se jdou vykoupat, bojí se totiž hrochů, krokodýlů a jedovatých hadů, kteří jsou všudypřítomní. Lékařská pomoc je prý hodně špatná nebo žádná, to byl snad jediný okamžik, kdy byli naši noví a vtipní přátelé vážní.

Pak už se ale bubnovalo, tleskalo, zpívalo a tančilo. Bylo úžasné vidět všechny děti od školky až po deváťáky, jak se bavily a smály.

Prostě a jednoduše si nás všechny svým vtipem a umem získali a vytvořili mezi námi nevšední atmosféru.

Afriko, děkujeme!

PS: Jeden druháček mi na to řekl: ,,Kdyby nás bylo ve třídě sto, tak by mi z toho snad praskly trenky!”